BLOG

Wrastający paznokieć z obustronnym stanem zapalym i ziarniną.

Stan zapalny Wrastające poznakcie

Do gabinetu podologicznego zgłosiła się 17­letnia dziewczyna z bólem palca. Problemem okazał się wrastający paznokieć palucha stopy prawej. Towarzyszył temu obstronny stan zalpalny, ziarnina i bardzo silny ból, który utrudniał pacjentce chodzenie. Na pierwszej wizycie, po dokładnym wywiadzie okazalo się, że dodatkowym problemem jest hyperhidrosis czyli nadpotliwość stóp.

Pierwsza wizyta zakończyła się założeniem opatrunku w postaci tamponady nasączonej p/zapalną oraz zaordynowaniem odciążenia. Pznokieć został zakwalifikowany do zabiegu Metodą Kostki Arkady, aby jak najszybciej pozbyc się bólu i umożliwić pacjentce normalnie funkcjonowanie.

Druga wizyta odbyła się po tygodniu. Przeprowadzony został zabieg Kostką Arkady. Zarówno po stronie zewnętrznej i wewnętrznej użyto gotowych brzegów akrylowych, aby odciążyć wały okołopacnokciowe i zniwelować ból powodowany przez wbijajacy się paznokieć. Zabieg przebiegł bez komplikacji, pacjentka dobrze go zniosła, a po wszytskim po raz pierwszy się usmiechnęła, bo palec przestał boleć. Przez pierwszą dobę po zabiegu, założony był opatrunek odciążający.

Na wizytę kontrolną pacjentka zgłosiła się po 10 dniach od zabiegu, sygalizując od razu, że jest dużo lepiej. Palec faktycznie szybko się goił a stan zapalny znacznie się zmniejszył. Założono cienkie tamponady z maścią p/zapalną i pacjentka została umowiona na kolejną wizytę.

Miesiąc po zabiegu Kostką Arkady stan zapalny się wycofał a pacjentka nie odczuwała już żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Aby utrwalić efekt, założono klamrę Frasera, której zadaniem było podtrzymanie paznokcia w odpowiednim ułożeniu. Zamiast tego, mogła by wykonana lekka korekta Kostką Arkady, ale ze względu na nadpotliwość u pacjentki, uznano, że klamra będzie lepszym i trwalszym rozwiązaniem.

Po trzech miesiącach od pierwszej wizyty terapia zakończyła się sukcesem.

Komentarze

komentarzy